Co možná nevíte o výživě, toxicitě a dětském mozku.

Tento článek je přehledem látek, které ovlivňují vývoj nervové soustavy.

Pokud řešíme dětskou nespavost a neklid, i tyto faktory musíme vzít v úvahu.

S čím se naše děti mohou v prostředí setkat?

Pesticidy jsou širokou skupinou látek hubení škůdců. Mohou mít vliv na vznik leukémií a jsou neurotoxické. Při výběru ovoce a zeleniny dejte přednost těm neošetřeným. V dnešní době hojně rozšířený glyfosát (Roundup) působí neurotoxicky na vývoj plodu, bývá spojován s výskytem autismu.


Ptáte se jaké potraviny omezit? Děti by neměla kvůli nedokonalé hematoencefalické bariéře jíst výrobky s některými umělými sladidly. Ty patří mezi neurotransmitery a jejich zvýšený příjem vede k excitaci buněk a postupnému zániku neuronů. Dále ovlivňují hormonální rovnováhu a brání vstupu glukosy do buněk, což vede k únavě.

Aspartam (původně vyvinutý jako bojová látka) je umělé sladidlo a bývá skrytý ve spoustě trvanlivých potravin. Hledejte ho také pod označením E951. V těle se rozkládá na metanol, který působí negativně na nervy. Může způsobit bolesti hlavy, deprese, nespavost, únavu, obezitu, závratě a poruchy paměti. Kromě potravin se nachází i v potravinových doplňcích nebo lécích, pozor si dejte zejména na šumivé tablety.

Glutamát sodný (E621) je syntetická látka odvozená od přírodního glutamanu vyskytujícího se v řasách. Ačkoliv jeho škodlivost v běžném množství nebyla prokázána, existují lidé, kteří reagují na jeho příjem rozvojem alergické reakce, která se projeví jako bolest hlavy, malátnost a pocení. Glutamát navíc obsahuje větší množství sodíku, proto by ho děti měly vynechat. Chuť pokrmů můžete zvýraznit směsí bylinek.


Nejen dětem ale i dospělým nesvědčí používání stimulantů. Ty sice přechodně zvýší výkon, ale na přechodnou dobu, vzniká energetický dluh. Ovlivňují chování, souvisí s hyperaktivitou a poruchou spánku a soustředění. Stimulanty bývají také často sladké. Používání bílého rafinovaného cukru taktéž ovlivňuje funkci mozku a chování. Cukr totiž vstupuje do syntézy mozkových přenašečů, snižuje hladinu B vitamínu a hořčíku. Molekuly glukosy způsobují změny buněk a vzniká zánětlivá reakce. Děti s nadměrným příjmem cukru jsou nesoustředěné a hyperaktivní, v dlouhodobém horizontu mohou vznikat i deprese. Vyhýbejte se rychlým cukrům, kolísání hladiny glykémie. Dávejte přednost přirozeně se vyskytujícím cukrům.


A co lepek? Některé zdroje uvádějí jeho vliv na zvýšenou zánětlivou reakci a rozvoj únavy, brnění končetin, poruchy soustředění a deprese.Dávejte si pozor na skrytý lepek v trvanlivých potravinách, dávejte přednost kváskovému pečivu, zkoušejte různé bezlepkové mouky – pohankovou, kukuřičnou, rýžovou apod. Velký objev pro mě byla mouka plantainová, která má skvělé složení, chová se jako mouka pšeničná a je přirozeně bezlepková.

Doplňujete vitamíny?

Spousta potravin je obohacená o vitamíny. Ač by se to mohlo zdát jako plus, je lepší dodávat vitamíny přirozenou formou.  Umělé vitamíny ovlivňují vstřebávání těch přírodních, navíc by mohlo dojít i k „předávkování“. Umělé kojenecké mléko obsahuje vitamín D, proto upravte jeho přísun. Taktéž jsou některé potraviny fortifikované o kyselinu listovou. Nadměrný příjem syntetické kyseliny listové bývá dáván do souvislostí s tumory střev.


A hlavně se během jídla vyhněte stresu a vychutnávejte si ho. Během stresu si uvolňuje kortizol, který má v dlouhodobém horizontu negativní vliv na paměť a psychiku.

Můžete ovlivnit vývoj dítěte během těhotenství?

Děti mají velikou schopnost učení, spojovaní vědomostí a tvorby nových synapsí. Rodí se s velkým množstvím neuronů, které jsou připravené se tvarovat a vyvíjet. Učení a vývoj mozku začíná však už v období těhotenství. Události a výživa v těhotenství a raném věku mohou mozek vašeho dítěte ovlivnit. Děti mají nevyvinutou hematoencefalickou bariéru, která brání přestupu škodlivých látek z krve do mozku, proto jsou více ohrožené chemickými látkami v prostředí. V normálním stavu přes ni projdou jen některé látky: voda, kyslík, CO2, NH3, etanol, aminokyseliny, glukosa, lipofilní (v tucích rozpustné) substance jako jsou steroidní hormony.

Čemu by se těhotné ženy měly vyhýbat?


Snažte se omezit vliv toxických látek z okolního prostředí. Ze širokého spektra si zmíníme některé.

Těžké kovy jako rtuť a olovo mohou působit akutní otravy, ale většinou se postupně ukládají v mozku a mohou vést k chronickým nemocem. Rtuťové teploměry se dnes již tolik nepoužívají, ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by si neměly nechat aplikovat nebo měnit amalgámové plomby. Zajímejte se o zdroj vody v místě, kde bydlíte, zdali tam není staré potrubí, které by mohly uvolňovat olovo.


V určitých plastech se vyskytují ftaláty, které slouží jako změkčovadla. Nalézt je můžete i v kosmetice. Protože jsou rozpustné v tucích, mohou přecházet i do tučných potravin. Dále v plastech často najdete bisfenol. Používání těchto látek může vyvolat neurovývojové poruchy, ADHD, dále ovlivní hormonální soustavu a zasahuje do vývoje plodu. Zkuste nahradit plastové obaly skleněnými a nakupovat výrobky s logem BPA free.

Pesticidy jsou širokou skupinou látek hubení škůdců. Mohou mít vliv na vznik leukémií a jsou neurotoxické. Při výběru ovoce a zeleniny dejte přednost těm neošetřeným. V dnešní době hojně rozšířený glyfosát (Roundup) působí neurotoxicky na vývoj plodu, bývá spojován s výskytem autismu.