A kam se odstěhoval hliník?

Toto je pokračování článku o toxických vlivech na vývoj mozku.

Více si povíme o hliníku, který je poslední dobou diskutovaný. Vyskytuje se v široké škále sloučenin, z nichž některé jsou více a některé méně toxické. Je součástí antacid – léků proti překyselení žaludku a také se skrývá v potravinových aditivech.


Prostupuje přes hematoencefalickou bariéru a také skrz placentu. Převážně se vstřebává v trávicím traktu, kde je vychytáván různými molekulami, se kterými tvoří komplexy. Přes kůži přestupuje malé množství, které u dětí není zanedbatelné. Je-li množství hliníku v potravě vyšší, zachytávající molekuly již nestačí a hliník se začne vstřebávat. Hlavním místem ukládání jsou kosti a nervová soustava. V CNS pak vyvolává encefalopatii podobnou Alzheimerově chorobě a narušuje neurotransmiterový systém. Z mozku se pak velmi pomalu odbourává, poločas vyloučení byl spočítaný na sedm roků.


Zajímavé je, že v přírodě se hliník více vyskytuje v rostlinné než živočišné potravě, vyšší množství obsahují čajové listy. Větší množství nalezneme i v kakau. Hliník se vstřebává do mateřského mléka, větší množství ale bylo nalezeno v dětských výživách a sójových výrobcích. Kyselé potraviny zvyšují uvolňování hliníku z nádob.


Z těla se vylučuje ledvinami, proto jsou ohrožení lidé se sníženou funkcí. Nádobí jako zdroj hliníku je již dnes na ústupu, dále ho najdeme v antiperspirantech (chlorid hlinitý), v opalovacích krémech i v těch pro děti, antacidech a diskutovaných vakcínách.


Jak omezit příjem hliníku?

Studujte obsah potravin, jeho sloučeniny se přidávají do rýže, soli, plátkových sýrů a jiných.

Omezte používání kosmetiky s obsahem hliníku, zejména u dětí, neaplikujte je na poraněnou kůži.

Dbejte na pitný režim, minerální vody s obsahem křemíku mohou zvyšovat vylučování hliníku z těla, lze pít roztoky s křemelinou, u dětí i novorozenců se doporučuje Enterosgel.

Křemičitany se vyskytují i v bylinkách, doporučován je čaj z přesličky.

Hliník spolupracuje s fluorem.


Rozpustnost hliníku se zvyšuje v přítomnosti fluoridových iontů, které spolu tvoří komplexy a ty zasahují do rovnováhy hormonů a neurotransmiterů. Fluorid usnadňuje přestup hliníku do mozku. Ve vyšší koncentraci je nalézán v šišince, která ovlivňuje cyklus spánek a bdění.

Fluor je používán jako prevence zubního kazu v pastách, tabletkách, fluoriduje se voda. Předávkování může vyvolat neuropsychické potíže jako porucha řeči, vidění, paměti, bolesti svalů, syndrom neklidných nohou, migréna a poruchy vědomí.

Jak snížit tuto zátěž?

Dětem nedávejte fluoridové pasty, polykají je a větší množství se dostane do trávicí soustavy. Doporučuji filtry vody. Omezte nakupování obohacených potravin, například sůl a hotových potravin.

Fluor je však důležitý pro vývoj kostí a zubů, společně s dalšími minerály, vitaminem D a K2.

Efektivně ho můžeme doplnit pomocí tkáňové soli CalcFluor neboli Calcium fluoratum, sůl. č.1.

Její výhodou je, že není toxická, v těle se nekumuluje. Nezpůsobí fluorozu zubů, tedy jejich zažloutnutí, naopak zlepšuje stav skloviny a snižuje její zabarvení. Skvěle funguje i na zabarvení zubů po užívání antibiotik.

Soli působí celostně, tato sůl pomůže zlepšit i pružnost vaziva a pokud ji doplňují těhotné ženy, pomáhá jako prevence strií, prolapsů a zkvalitní vazivo cév.

Je vhodné ji užívat delší dobu, minimálně 6 měsíců.